Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2010

Τον έβαλε στο... Καλάθη(ς) με... Κις

Τι και αν ο 50ος ελληνικός «εμφύλιος» δεν ήταν ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό αλλά το Μαρούσι και τους «πράσινους». Το ίδιο ήταν! Το παιχνίδι είχε σασπένς, πάθος, ένταση και στο τέλος μια απρόσμενη κατάληξη... Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, τυπικά φιλοξενούμενοι στο ΟΑΚΑ έχασαν με 80-78 από το φιλόδοξο Μαρούσι, που κανείς δεν το υπολόγιζε!!!!

Άλλαξαν πάγκο καθώς η αποστολή του Τριφυλλιού κάθισε στο πάγκο των φιλοξενούμενων αλλά δεν άλλαξαν συνήθειες… Το ΟΑΚΑ ντύθηκε στα «πράσινα» και το Τριφύλλι με τον Νίκολα Πέκοβιτς να έχει σαφέστατη υπεροχή μέσα στη ρακέτα, πήρε το προβάδισμα, 11-15 στο 6΄, κόντρα σε ένα Μαρούσι που πάλευε όλες τις φάσεις και μάχονταν με πείσμα μέσα και έξω από το καλάθι του. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην άμυνα αλλά και τους Καϊμακόγλου - Χόμαν για να ψαλιδίσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν σε 15-15 , δύο λεπτά αργότερα αλλά και 21-21 με τρίποντο του Πελεκάνου στο 10΄.

Το Μαρούσι πέρασε μπροστά, 25-23 στο 13΄ με άψογη συνεργασία των Πατ Καλάθη και Μαυροειδή, με τον Ελληνοαμερικανό να «γράφει» με τρίποντο και το 28-25. Η απάντηση ήταν άμεση… Με «Πέκα» και Φώτση, το προβάδισμα άλλαξε και πάλι, χέρια 31-34, τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει τρόπο να «ξεφύγει» με υπολογίσιμο προβάδισμα καθώς αμφότεροι, έπαιζαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Η λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» στο +3 (37-40).

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν… καυτοί και ξέφυγαν με +9 (41-49 στο 25’). Το τρίτο φάουλ του Διαμαντίδη υποχρέωσε τον Ομπράντοβιτς να περάσει στο παρκέ τον Τέπιτς. Το Μαρούσι δεν έβρισκε λύσεις και οι παίκτες του έμοιαζαν να τα χάνουν, βλέποντας τη διαφορά να αγγίζει τους δέκα πόντους υπέρ των Πρωταθλητών Ευρώπης (43-53). Προς στιγμήν μια που οι Κις και Λούκας το πήραν προσωπικά και μείωσαν στους τρεις, 50-53 στο 27΄. Ο Νίκολας έγινε «σκιά» του Κις αλλά ο τελευταίος συνέχιζε το… βιολί του. Με τρίποντο από τα 7 μέτρα σημείωσε το 53-55 στο 29΄.

Το πρώτο 5λεπτο της τελευταίας περιόδου ήταν υπόθεση Πατ Καλάθη. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα κράτησε την ομάδα του όρθια, δίνοντας της το προβάδισμα με 64-62 στο 34΄. Το Μαρούσι έφτασε και στο +6, 72-66 δύο λεπτά αργότερα με τον Κις να παίζει καθοριστικό ρόλο αλλά «απάντησε» ο «Μήτσος» με το ίδιο νόμισμα (72-69 3΄11΄΄ πριν το τέλος). Οι γηπεδούχοι με άγνοια κινδύνου έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο καναβάτσο (79-72) αλλά στο τέλος, μέτρησε η εμπειρία, με τον Μπατίστ να μειώνει σε 79-78 44΄΄ πριν την εκπνοή. Το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, με τον Καϊμακόγλου να βάζει μία και τον Παναθηναϊκό δια χειρός Ντρου Νίκολας να χάνει τη μπάλα και μαζί και τον ουρανό κάτω από τα πόδια του! ...

Διαιτητές : Μιτχάνα (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Μπούλτο (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα : 21-21, 37-40, 55-57,80-78.

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κις 17(5), Πελεκάνος 10(2), Μπατής 5(1), Χόμαν 13, Νάντζφεϊ 2, Μαυροειδής 4, Καλάθης 11(3), Καϊμακόγλου 8, Λούκας 10.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς) : Τέπιτς, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 15, Φώτσης 10(2), Χέισλιπ 2, Νίκολας 11(1), Διαμαντίδης 11(2), Πέκοβιτς 19, Καλάθης.